Чиксез мөмкинлекләргә ия булуларын күрсәттеләр

2017 елның 9 декабре, шимбә

Питрәчтә  традицион инвалидлар спартакиадасы үтте. Дөрестән дә, бу ярышларда иң мөһиме – җиңү түгел, ә катнашу, ди оештыручылар һәм катнашучылар үзләре дә. Спорт төрләре һәркем  берьюлы берничә дисциплинада үз көчен сынап карый алырлык итеп махсус сайланды. Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы мәгълүматлары буенча  дөньяда бер миллиардтан артык кешенең нинди дә булса формадагы инвалидлыгы бар. Статистика буенча һәр елны инвалидлар саны, аеруча да балалар арасында, тайпылышсыз арта бара. Әмма без бу проблеманың ни дәрәҗәдә актуаль булуын аңлыйбызмы  соң? Әйдәгез, һәммәбез дә соңгы тапкыр физик мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне  кайда очратуыбызны искә төшерик. Театрда, кинода? Кызганыч,  моңа ышануы авыр. Гадәттә  инвалидлар өйдә утырырга, әйләнә-тирә дөньяга фатирлары тәрәзәләреннән генә карап утырырга мәҗбүр. Әмма шуны билгеләп үтәргә кирәк, соңгы елларда дәүләтнең физик яктан мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр проблемаларына карата мөнәсәбәте яхшы якка үзгәрде. Күп еллар дәүләт тарафыннан “Уңайлы мохит” программасы тормышка ашырыла, инклюзив белем  бирү һәм башка идеялар тормышка ашырыла. Һәм безнең спартакиада инвалидларга гадәти дөньяга яраклашырга, бер-берсе белән очрашырга, уртак мәсьәләләр буенча фикер алышырга, уңышлары белән уртаклашырга, тормышта авыр хәлдә калган кешегә проблемасын чишәргә ярдәм итәр өчен үткәрелә дә инде. - Үзегездә бирегә килергә көч табуыгыз һәм безнең барыбызга да тормышны һәм спортны яратканыгызны күрсәтүегез бик яхшы. Сезнең һәрберегезнең дә уңышлы чыгыш ясавыгызны һәм җиңүегезне телим. Әмма, иң мөһиме, сез инде үз тормышыгызда төп җиңүегезгә ирештегез. Сез, авырлыкларга карамастан, оптимист булып каласыз, спорт белән шөгыльләнәсез, көн саен үзегез өчен спортның яңа төрләрен ачасыз һәм үзләштерәсез, - диде район халыкны социаль яклау бүлеге башлыгы Рәшидә Сәхәбиева, ярышларда катнашучыларны сәламләп.

Спартакиада ачылу тантанасында "Гармония" вокал ансамбле кызлары да чыгыш ясады. Аннары спортчылар армрестлинг, шашка, өстәл теннисы, гер спорты һәм ату буенча ярышларга кереште.

- Мин спартакиадада бик теләп катнашам, - ди Татар Тау Иленнән Равил Мифтахетдинов. Ул Чернобыль атом электр станциясендә булган һәлакәт вакытында инвалид калган.

- Припять шәһәрендә камап алуда катнаштым, - дип сөйләде безгә ел саен инвалидлар спартакиадасында ату буенча ярышта катнашучы һәм призер.

Төрле авыртулар буенча инвалидлар ярыш мәйданчыкларына бик теләп чыктылар һәм  үзләренең чиксез мөмкинлекләргә ия булуларын күрсәттеләр.

Татьяна Беляева спартакиадада беренче тапкыр, әйтергә кирәк, моңа кадәр аның бөтенләй өйдән чыкканы булмаган.

- Мин бары тик өй алдына гына саф һава суларга чыга ала идем. Хәзер мин үземне яхшырак хис итәм, шуңа күрә, социаль хезмәткәрләр бирегә килергә тәкъдим иткәч, мин бик теләп ризалаштым, - диде ул.

Ярышларда район коррекция-интернат мәктәбе укучылары да катнашты. Аларны җанатарлары мактап, алкышлап торды.

- Безнең балалар спортны, физкультура дәресләрен бик яраталар һәм көтеп алалар. Спартакиадада ел саен катнашабыз, - диде мәктәп укытучысы Илнар Газизов. Ул балаларны столяр эшләренә өйрәтә һәм милли көрәш буенча секция алып бара. Әлеге мәктәптә тәрбияләнүчеләрнең инде район һәм республика ярышларында җиңүгә ирешкәннәре бар.

Бүген алар да призларсыз һәм медальләрсез калмады. Иң мөһиме,  алар  биредән кубок һәм дипломнардан тыш, бик күп уңай тәэсирләр, яхшы кәеф алып китәчәкләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: