Талпан инфекцияләрен профилактикалау мәсьәләләре буенча “Кайнар линия”

2024 елның 27 апреле, шимбә

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе 30.04.2024 елдан 13.05.2024 елга кадәр талпан инфекцияләрен профилактикалау мәсьәләләре буенча «кайнар линия» үткәрә.

Барлык кызыксындырган сораулар буенча халык түбәндәге телефоннардан мөрәҗәгать итә ала:

- Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенә ял һәм бәйрәм көннәрендә 9.00 дән 17.00 гә кадәр – 8 (843) 238-98-54, эш көннәрендә 9.00 дән 18.00 - 8 (843) 238 53 68, 8 (843) 238 21 74 шалтыратырга мөмкин.

- кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек буенча федераль хезмәтнең Бердәм консультация үзәгенә тәүлек әйләнәсе 8 800 555 49 43 телефоны буенча.

Лаеш ТО-8 (84378)2-80-54(Лаеш), дүшәмбедән пәнҗешәмбегә кадәр 08.00 дән 17.00 гә кадәр; җомга: 08.00 дән 15.45 кә кадәр, тәнәфес 12.00 дән 12.45 кә кадәр.

Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсе ял итү урыннарына һәм урман массивларына барганда индивидуаль талпаннарга каршы саклану чараларын үтәү кирәклеген искә төшерә: ачык, бер төсле, тәнгә тыгыз тоташкан, капюшонлы, озын җиңле кием кию, аларны култыкларда резинка белән ныгыталар. Талпаннардан саклану өчен акарицидлы перепеллентлар кулланыла. Препаратларны кулланганчы, Инструкция белән танышырга кирәк. Утырырга яки үләнгә ятарга, бүлмәләргә өзелгән чәчәкләр кертергә ярамый. Киемнәрне, тәнне һәм чәчләрне вакыт-вакыт талпаннар булу-булмавына карап чыгу; үлән үсемлекләре булмаган участокларда яки комлы туфрактагы коры имән урманнарында тукталышлар оештыру киңәш ителә.

Мөһим!

Талпан тешләгән очракта, талпанны алу буенча квалификацияле ярдәм алу өчен, яшәү урыны буенча медицина оешмасына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Медицина оешмасына мөрәҗәгать итү мөмкинлеге булмаганда, түбәндәге шартларны үтәгәндә талпаннарны алып ташларга кирәк:

чиста тукыма (марля) белән уралган бармаклар белән талпанны авыз аппаратына мөмкин кадәр якынрак тотып, тешләү өслегенә катгый перпендикуляр тотып, талпанның тәнен үз күчеше тирәли әйләндерергә, аны тире япмаларыннан чыгарырга;

- тешләнгән урынны бу максатлар өчен яраклы теләсә нинди чара (спирт, йод һ. б.) белән дезинфекцияләргә;

- талпанны чыгарганнан соң, кулларны сабын белән яхшылап юарга кирәк;

- әгәр кара нокта калса (талпан башы өзелсә), йод белән эшкәртеп, табигый юкка чыкканчы калдырырга.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: