Берләшү үрнәге

2020 елның 6 июле, дүшәмбе

«Яңа Салмачы " бистәсендә яшәүчеләр бердәмлек һәм югары аңлылык үрнәге күрсәттеләр. Юл хуҗасыннан планлы ремонтны көтеп тормыйча, халык инициативаны үз кулларына алды.

Кичә бистәдә яшәүчеләр көче белән юл катламының чокыр ремонты төгәлләнде. Төзекләндерү эшләренә 20дән артык ир-ат һәм 5 берәмлек техника җәлеп ителгән.

373 кеше гомуми проблемалар алдыннан битараф калмады -  барлыгы 212 000 сум акча җыелды. Әгәр алар территориясендә үзара салым буенча референдум узса, бу акчалар берничә тапкыр арттырылырга мөмкин булыр иде. Чөнки Республика һәр сумга тагын 4 сум өсти.

"Шәхси территориядә эшләр башкаруга юл милекчесе безгә берьюлы рөхсәт бирмәде, без 2 атна көттек. Шунысын да әйтергә кирәк, юлларны әле язын ук төзекләндерергә вәгъдә иттеләр. Тик алар буенча йөрү мөмкин түгел иде инде - машиналар ватылды. Без ремонтны үз көчебез белән башкарырга булдык, халыкның күбесе безне хуплады, ярдәм итте. Асылда, юллар - бистәдә бердәнбер проблема түгел. Взнослар. Кешеләр тапшырырга каршы түгел , безгә акчаларыбызның кая китүен аңларга кирәк. Без һәрвакыт хакимиятләрнең игътибарын җәлеп итәргә тырышабыз һәм аларның ярдәменә өметләнәбез ,-дип уртаклашты безнең белән әңгәмәдә "Яңа Салмачы " бистәсендә яшәүче Активист Александр Джапариди.

Шунысы мөһим: әлеге юллар «Абзалов Рөстәм Абудар улы» шәхси милкендә һәм закон буенча аларны карап тоту шәхси зат җилкәсенә төшә.

Исегезгә төшерәбез, элек Питрәч районы башлыгы юл хуҗасы вәкиле белән очрашты.

"Без очрашуны августка кадәр калдырмыйбыз. Киләсе атнадан башлыйбыз. Һәр якның фикерен һәм позициясен исәпкә алу мөһим - халык, юллар милекчесе, ассоциация. Аннан соң дүрт яклы очрашуны планлаштырабыз", - район Советы Аппаратының шимбә киңәшмәсендә Питрәч районы башлыгы Илһам Кашапов шундый карар белдерде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: