Питрәч районында август конференциясе узды

2021 елның 24 августы, сишәмбе

Бу юлы укытучылар, тәрбиячеләр, аларның җитәкчеләре һәм тармак ветераннары очрашуы " Царево Вилладж»торак комплексында күппрофильле лицей стеналарында узды

Мөхтәрәм кунакларны холлда милли ризыклар белән каршы алдылар. Ә алда аларны мәктәп һәм балалар бакчалары хезмәткәрләре балалар белән берлектә дулкынлану белән көтте. Алар катнашучыларга күргәзмәне тәкъдим иттеләр. Нәрсә белән шөгыльләнүләрен һәм нәрсә белән шөгыльләнүләрен күрсәттеләр.
Мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләре тәрбияләнүчеләрдә патриотизм һәм толерантлык хисен үстерүгә зур игътибар бирәләр. Нәниләр районда аларның милләте вәкилләре генә түгел, ә башка милләт вәкилләре дә яшәвен яхшы белә. Үз мәдәниятенең күптөрлелеге һәм байлыгы булган башка халыклар да бар. «Ивушки» да тәрбияләнүчеләр Мари Эл һәм Чувашиядән килгән күршеләр белән видеоэлемтә буенча аралашалар, аларның гореф-гадәтләре һәм гореф-гадәтләре белән танышалар, ә «Бәләкәч» балалары төрле телләрдә мультфильмнар күрсәтәләр.

Шул ук вакытта укучылар бай тормыш белән яши. Тәнәфесләрдә һәм дәресләрдән соң алар коридорлар буйлап сукмактан тайпылмыйлар, ә бик күп кызыклы әйберләр белән шөгыльләнәләр. Аларны кызыксындыру өчен мәктәпләрдә заманча җиһазлар һәм техника барлыкка килә. Кощаково мәктәбендә виртуаль чынбарлык шлемы бар. Балалар җайланманы киендерәләр һәм башка киңлеккә чумалар: су асты дөньясына, Космоска сәяхәт итәләр, дөнья тирәли сәяхәт итәләр.
- Бу бик кызыклы. Дөньяның барлык нокталарында да булырга мөмкин. Без төрле илләрнең истәлекле урыннарын һәм иң искиткеч локацияләрне карадык. Бразилия пляжына сокландым. Мондый хис-кичерешләр, әйтерсең, хәзер дә диңгездә буласың, - дип хис-кичерешләре белән уртаклаша сигезенче сыйныф укучысы Вероника Сидакова.

«Прогресс»җирле лицее укучылары һәм укытучылары үз проектлары һәм өстәмә белем бирү турында күп сөйләделәр. Биредә иң гадәти булмаган түгәрәкләрнең берсе-робототехника һәм программалаштыру. Балалар Кояш энергетикасын, 3Д-модельләштерүне, газлар хәрәкәтен өйрәнәләр, гади конструкторлардан роботлар төзиләр һәм алар белән пульттан идарә итәләр.
Шулай ук лицейда экологик тәрбия бирүгә дә зур игътибар бирелә. Агробиология станциясе ачу планлаштырыла. Ул әле барлыкка килмәде, әмма тәҗрибә башланды инде.
- Без кыргый помидор, сары-кызгылт сары тропик җимеш кумкват, папайя, манго, ананас үстерәбез. Үсентеләр мәктәптә үстерелә, аннары бер сорт укучылар һәм педагоглар аларны караган участокларга алып китә, - дип билгеләп үтә директорның фәнни-методик эш буенча урынбасары Оксана Корбанова.
Тиздән агробиологик экспериментлар өчен аларга махсус территория бүлеп биреләчәк, ул чакта районда экзотик яшелчәләр һәм җиләк-җимеш үсәчәк.

Мавыктыргыч күргәзмәдән соң барысы да актлар залына чараның тантаналы өлешенә юнәлделәр. Һәрвакыттагыча, август конференциясендә узган уку елына йомгак ясадылар һәм киләчәккә үсеш өстенлекләре турында фикер алыштылар.
Президиумда ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Рәмис Мөҗипов, ТРда Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская, район башлыгы Илһам Кашапов, район мәгариф бүлеге начальнигы Марина Харитонова утырдылар. Тамашачылар залында педагоглар урнашкан.

Районда 17 балалар бакчасы һәм шул кадәр үк мәктәп эшли. Балалар бакчаларына 2166 бала йөри, быел мәктәпләргә 6 меңнән артык бала йөри. Богородский авыл җирлегендә яңа лицей төзелеп килә һәм 2 балалар бакчасы төзелә.
Узган уку елында 9 нчы сыйныф укучылары ОГЭ буенча фәннәр буенча югары нәтиҗәләр күрсәттеләр. БДИ буенча хәлләр күпкә яхшырак – биш фән буенча имтиханнарның уртача балы республика күрсәткечләреннән унга югарырак. Соңгы берничә елда югары балл җыючыларның артуы күзәтелә. Быел 20 чыгарылыш сыйныф укучысы мәктәпне алтын медаль белән тәмамлады. Әмма икесе дә үз медальләрен расламаган, алар дәүләт имтиханнарын начар тапшырган. Шуңа күрә укытучыларны укучыларның белемнәрен объектив бәяләргә чакырдылар.
Укучыларыбызның төрле дәрәҗәдәге фән олимпиадаларында чыгышларында уңай динамика күзәтелә. Быел 22 укучы Бөтенроссия фән олимпиадаларының төрле этапларында җиңүче һәм призер булды. 50дән артык бала ГТО нормативларын үтәде.
Мәктәпләргә 5 яшь педагог килә: 3 – се-беренче мәктәпкә, берәр-Сәрдә һәм кулай. Әмма укытучылар җитмәү мәсьәләсе ачык кала һәм аны хәл итүне дәвам итәчәкләр.

Быелгы уку елына барлык бурычларны билгеләп, катнашучылар иң күңелле мизгелгә – педагогларны уңышлы эшләре өчен бүләкләү тантанасына күчтеләр. Аларга Рәхмәт хатлары, грамоталар тапшырылды, исемнәр бирелде һәм күкрәк билгеләре тапшырылды. Ә яңа хезмәткәрләр яшь педагог антын ясадылар, шуннан соң аларга ноутбуклар бүләк иттеләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: